E-Defter Beratlarının Yüklenebilme Tercihine İlişkin Duyuru!

E-Defter Beratlarının Yüklenebilme Tercihine İlişkin 16 Ocak 2020 Tarihinde Yapılan Duyuru!

3 sıra No’lu Elektronik Defter Tebliği Uyarınca oluşturulacak E-Defterlerin Berat Dosyalarının Aylık veya Vergi Dönemleri bazında yüklenebilmesi imkanı getirilmiştir.

Geçici vergi dönemleri bazında berat yükleme tercihinde bulunmak isteyen mükelleflerin, Mali Mühür veya Elektronik İmza ile E-Defter Uygulamasına Giriş yapıp ‘’Bilgi Güncelle’’ kısmından ‘’Berat Yükleme Tercihi’’ bölümünden; Aylık Yükleme / Geçici Vergi dönemleri bazında yükleme şeklinde seçimlerini yapmaları mümkün bulunmaktadır.

Güncelleme İşlemini Aşağıdaki Adımları Takip Ederek Yapabilirsiniz;

  1. Mali mühür veya E-İmza ile E-Defter uygulamasına giriş yapınız.
  2. Bilgi güncelle > Berat Yükleme Tercihi > Aylık Yükleme – Geçici Vergi Dönemleri bazında seçim yapınız.
  3. Söz konusu tercih 2020/Ocak döneminden itibaren yüklenecek berat dosyaları için geçerli olacaktır.

Tercihlerini 31 Ocak 2020 tarihine kadar bildirmeyen mükelleflerin berat dosyaları için Aylık Yükleme seçeneğini tercih etmiş olarak değerlendirilecektir.

Yapılan tercih 31 Ocak 2020 tarihine kadar E-Defter uygulaması üzerinden güncellenebilir. Bu tarihten sonra yapılan seçimin değiştirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Söz konusu mükellefler, berat dosyalarını İlgili Olduğu Ayı Takip Eden 3’üncü Ayın Son Gününe Kadar (Hesap döneminin son ayına ait berat dosyalarını, gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerinin verildiği ayın son gününe kadar) yüklemek zorundadırlar.

Berat Yükleme dönemleri aşağıdadır;

E-Defter hakkında daha detaylı bilgi almak için 0850 811 9656’dan bizleri arayabilir ve tüm sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Özel Hissettiren Yenilikçi Çözümler için Yenikan Yazılım.

%d blogcu bunu beğendi: