e-Defter Oluşturma ve Gönderim Süreçlerinde Karşılaşılan Durumlar ve Çözümleri

e-Defter Oluşturma ve Gönderim Süreçlerinde Karşılaşılan Durumlar ve Çözümleri

2018/Aralık ve 2019/Ocak ayı e-defter berat yükleme son tarihinin yaklaştığı bu günlerde, son dönemde sıkça karşılaşılan durumlar ve çözüm adımları için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

e-Defter Uygulamasında Berat ve DRB Oluştur İşleminde “Can Not Find The Declaration Of Element” Hatası Alınıyor.

Alınan uyarının nedeni Ticari Sistem Yönetimi/e-Defter Parametreleri (GO 3 için Diğer İşlemler-Çalışma Bilgileri) içerisinden tanımlanmış olan e-defter dizinindeki xsd adlı klasörün içindeki dosyaların eski bir versiyona ait olmalarından kaynaklanmaktadır. Ftp sitemizden indereceğiniz güncel dosyalara sahip xsd klasörünü dizine kopyalayarak işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Not: İndirilecek olan xsd adlı klasör, program kataloğu altındaki EDEFTER/UTILITY dizini yerine, yukarıda belirtildiği üzere dönemsel olarak defter dosya ve beratlarının oluşturulduğu e-defter dizinine kopyalanmalıdır.

Dosya ve Berat Oluşturma Esnasında Şema/Şematron Kontrollerine Geçiş İle Beraber Kilitlenme Sorunu Yaşanıyor.

Bu sorunun farklı nedenleri olmakla beraber aşağıdaki işlemleri önermekteyiz:

 – Öncelikle yukarıda belirttiğimiz işlem adımlarının uygulanarak xsd klasörünün ftp sitemizden indirilerek e-defter dizinine kopyalanmış olması gerekmektedir.(17 Nisan tarihinde ortaya çıkan şema/şematron işlemindeki kilitlenme durumunun çözümü için  güncellenen ve bunu sizlere mail ile duyurduğumuz XAdESv141.xsd adlı dosya, ftp sitemizdeki xsd adlı klasörde yer almakta olup, ayrıca dizine kopyalanmasına artık gerek yoktur.)

  –  Gib’in defter raporu beratı için yaptığı şema/şematron kontrollerinde firma ünvanında & karaketerinin olması durumunda kilitlenme sorunu yaşanmaktadır. Bu karakter kaldırıldıktan sonra dosya oluşturma sürecinin baştan başlatılması  gerekmektedir.

  –  e-Defter dizininin yer aldığı bilgisayarda özellikle / karakterinin tarih ayracı olarak kullanılması durumunda kilitlenme durumu yaşanmaktadır. İşletim sistemi üzerindeki tarih biçiminin gg.aa.yyyy olarak tanımlanmasını öneriyoruz.

  – Yevmiye kayıtları içerisinde girilmiş olan ve defter dosyasına yansıyan açıklama alanındaki bazı karakterler yüzünden kilitlenme sorunu yaşanabilmektedir.Şema ve şematron kontrollerine geçiş yapıldığı için kilitlenme sorunu yaşansa dahi e-defter dizininde dosya/dosyalar oluşmaktadır. Bu dosya, tarayıcı ile açıldığı zaman (firefox vb.) hataya yol açan karakterin olduğu satır ve sütun bilgisi listelenmektedir. Dosya içerisinden bu satır incelenerek ilgili fiş veya hatalı karaktere sahip muhasebe hesabı tesbit edilerek gerekli düzeltmeler yapılmalı ve dosya oluşturma süreci baştan başlatılmalıdır.

Beratlar Web Servis Aracılığıyla (Gib’e Gönder) Gönderildiğinde Hata Alınıyor.

Beratların e-defter.exe içerisinden web servis aracılığı ile (Gib’e Gönder) gönderimi esnasında hata alındığı durumlarda alınan mesaja göre bu hataların giderilmesi gerekmektedir. Fakat düzeltmeler yapılsa dahi ikinci kez web servis aracılığıyla beratların gönderiminde yine aynı hata mesajı alınmakta ve beratların yüklenmesine izin verilmemektedir Bu yüzden beratların uyg.edefter.gov.tr/edefter/ adresinden “Paket Yükle” seçeneği ile yüklenmesi gerekmektedir.

uyg.edefter.gov.tr/edefter/ Adresinden Paket Listesi Ekranına Girdiğimizde Defter Raporu Beratı İçin “İndir” Seçeneği Gelmiyor.

Defter raporu beratları Gib Onaylı bir şekilde saklanmadığı için ilgili adreste “İndir” seçeneği gelmemektedir.

%d blogcu bunu beğendi: