Instagram ve WhatsApp Değişiyor!

Instagram ve WhatsApp Değişiyor!

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan COVID-19 yani bilinen adıyla Koronavirüs sebebiyle birçok şirket kullanıcıların daha iyi vakit geçirebilmesini sağlamak istiyor. Bunların başında da Instagram ve WhatsApp gibi iki popüler sosyal ağ uygulaması geliyor. Instagram söz konusu süreci evde geçiren kullanıcıları için destek çıkartması (Support sticker), özçekim için bej ekran flaşı ve direkt mesaj sekmesindeki yeni değişikliklerini test etmeye başladı. WhatsApp ise video süresinde değişime gitme kararı aldı.

Gelin şimdi bu değişiklikleri birlikte inceleyelim.

Instagram destek çıkartması ile kullanıcılar bağış yapabilecek

Koronavirüs salgınından dolayı yaşlara göre sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı bu günlerde herkes sosyal medya uygulamalarında çok daha fazla vakit geçirmeye başladı. Bu sürenin artması da uygulamayı geliştirenlere birkaç yeni fikir vermişe benziyor. Şöyle ki; Tersine mühendis Jane Manchun Wong, Instagram’ın yeni denediği özellikleri sızdırdı.

Artık kullanıcılar, Instagram destek çıkartması sayesinde maddi destek vermek istedikleri işletmelere uygulama üzerinden bağış yapabilecek. Sistem şimdilik Paypal, Square ve Kabbage adlı ödeme sistemleri ile çalışacak. Ancak bu özelliğin gelecekte kredi kartlarını da desteklemesi bekleniyor.

Ayrıca şirket, direkt mesaj sekmesinde kullanıcı adlarının yanına görüntülü konuşma butonu koyarak daha hızlı iletişim kurulmasını sağlayacak. Birçok kullanıcı evden çıkmadığı için Instagram ve Facebook gibi uygulamaların görüntülü görüşme özelliğini aktif olarak kullanıyor.

Birçok mobil cihazda özçekim kameralarında flaş bulunmaması sebebiyle Instagram gibi uygulamalar kullanıcılara ekran flaşı özelliği sunuyor. Şirket, kullanıcıların daha iyi fotoğraflar çekebilmesi için bej ekran flaşı özelliğini test etmeye başladı.

WhatsApp’ta Videolara Sınır Geliyor!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta durum videoları için sınır getiriyor.

Kullanım oranlarındaki hızlı artış sebebiyle WhatsApp, yakın zamanda sunucu kapasitelerini artırdığını ve dolayısıyla herhangi bir sorun yaşanmayacağını açıklamıştı. Ancak bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden, WhatsApp bazı bölgelerde durum videoları ile ilgili süre kısaltma kararı aldı.

İlk etapta Hindistan’da uygulanacak bu kısıtlama ile birlikte, durum videoları için 15 saniye sınırı geliyor. Bu süre daha önce 30 saniyeydi. Söz konusu kısıtlamanın ilerleyen zamanlarda birçok ülkede de uygulanabileceği iddia ediliyor.

WhatsApp Koronavirüsü için bilgi sitesi kurdu

Öte yandan WhatsApp, milyonlarca kişiye enfekte olan ve binlerce can alan Koronavirüs salgınından dolayı insanların doğru bilgiye kolay erişebilmesi için geçtiğimiz günlerde de bilgi sitesi kurmuştu. Burada teyit edilmemiş, söylenti bilgilerin yayılmasının da önüne geçilmek amaçlanıyor.

Bu sitenin açılmasında ise Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi kurumlar WhatsApp’a ortak olarak destek oldu.

WhatsApp’ın kurduğu site için BURAYA TIKLAYIN!

%d blogcu bunu beğendi: